Zadzwoń do nas

+48 538 434 822

a train on the railway tracks
01 lipca 2024

Moduły oceny zgodności

     I pozostajemy w temacie dyrektyw i prawa unijnego. Tym razem pragnę przybliżyć tematy procedur oceny zgodności, które wykorzystujemy w fazie wytwarzania maszyn. Należy mieć świadomość, że chyba żadna dyrektywa nie korzysta ze wszystkich możliwych procedur oceny zgodności. Każda z dyrektyw opiera się jedynie na kilku ścieżkach, które są wykorzystywane do osiągnięcia zgodności z wymaganiami np. zasadniczymi określonymi w dyrektywie. Jako jeden z przykładów możemy wskazać artykuł 12 Dyrektywy 2006/42/WE w sprawie maszyn, gdzie zderzymy się z procedurami oceny zgodności. W dyrektywie tej zgodność z zasadniczymi wymaganiami bezpieczeństwa możemy osiągnąć stosując jedną z następujących procedur oceny zgodności:

- procedurze oceny zgodności połączonej z kontrolą wewnętrzną wytwarzania maszyny,

- procedurze badania typu WE wraz z kontrolą wewnętrzną wytwarzania maszyny,

- procedurze pełnego zapewnienia jakości.

     Oczywiście każda z tych procedur możliwa jest do zastosowania w fazie wytwarzania maszyny w ściśle określonych przypadkach. Jeśli zerkniemy w inny przykład, czyli Dyrektywę 2014/33/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących dźwigów i elementów bezpieczeństwa do dźwigów, będziemy mogli mieć do czynienia z:

- kontrolą końcową;

- zgodnością z typem w oparciu o zapewnienie jakości produktu;

- zgodnością z typem w oparciu o zapewnienie jakości produkcji;

- zgodnością w oparciu o weryfikację jednostkową;

- zgodnością w oparciu o pełne zapewnienie jakości z badaniem projektu.

     Zastosowanie odpowiedniej procedury jest uzależnione od innych uwarunkowań. Rodzi się więc kilka pytań. Pierwsze brzmi, skąd wiedzieć jakie procedury oceny zgodności w ogóle istnieją. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do załącznika II do Decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 768/2008/WE z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie wspólnych ram dotyczących wprowadzania produktów do obrotu, uchylająca decyzję Rady 93/465/EWG. Znajdziemy tutaj opis wszystkich procedur oceny zgodności. Po kolei mamy następujące procedury:

- wewnętrzna kontrola produkcji (Moduł A);

- wewnętrzna kontrola produkcji oraz badanie produktów pod nadzorem (Moduł A1);

- wewnętrzna kontrola produkcji oraz nadzorowana kontrola produktów w przypadkowych odstępach czasu (Moduł A2);

- badanie typu WE (Moduł B);

- zgodność z typem w oparciu o wewnętrzną kontrolę produkcji (Moduł C);

- zgodność z typem w oparciu o wewnętrzną kontrolę produkcji oraz badanie produktów pod nadzorem (Moduł C1);

- zgodność z typem w oparciu o wewnętrzną kontrolę produkcji oraz badanie produktów pod nadzorem w przypadkowych odstępach czasu (Moduł C2);

- zgodność z typem w oparciu o zapewnienie jakości procesu produkcji (Moduł D);

- zapewnienie jakości procesu produkcji (Moduł D1);

- zgodność z typem w oparciu o zapewnienie jakości produktu (Moduł E);

- zapewnienie jakości kontroli i badania gotowych produktów (Moduł E1);

- zgodność z typem w oparciu o weryfikację produktu (Moduł F);

- zgodność w oparciu o weryfikację produktu (Moduł F1);

- zgodność w oparciu o weryfikację jednostkową (Moduł G);

- zgodność oparta na pełnym zapewnieniu jakości (Moduł H);

- zgodność oparta na pełnym zapewnieniu jakości oraz badaniu projektu (Moduł H1).

 

Rys. 1 Moduły oceny zgodności.

 

     No dobrze. Ale co dalej. Wiemy, że istnieją procedury oceny zgodności, ale skąd wiedzieć jaką wybrać i po co właściwie one są? Łatwiej będzie zacząć od drugiej części pytania. Procedury oceny zgodności mają na celu wykazanie, że dany produkt spełnia wymagania dotyczące w głównej mierze bezpieczeństwa (wymagania zasadnicze), a to daje nam możliwość sprzedaży takiego produktu na rynku Unii Europejskiej (wolny handel). Jeśli chodzi o właściwe wybranie procedury oceny zgodności to może najlepiej będzie to zobrazować na podstawie jakiejś przykładowej dyrektywy. Weźmy więc Dyrektywę 2006/42/WE. Powiedzmy, że chcemy wytwarzać urządzenie do podnoszenia osób na wysokość, tak aby osoby te mogły wykonywać pracę powyżej poziomu "0". Po przejrzeniu dostępnych dokumentów wiemy, że jest to bezsprzecznie maszyna. W związku z tym, wiemy również, że w fazie wytwarzania mamy w tym przypadku jedynie do wyboru trzy możliwe ścieżki opisane w artykule 12. Natomiast co jest istotne, wiemy również, że ze wzgl. na stwarzane przez nią zagrożenia jest ona wymieniona w załączniku IV. W związku z tym, może się okazać, że jako wytwórca będziemy musieli skorzystać z usług wybranej Jednostki Notyfikowanej, która weźmie udział w procesie oceny zgodności.

    Patrząc na wszystkie te zapisy wyglądają one na bardzo zagmatwane i trudne, lecz z czasem stają się dla osób zainteresowanych jaśniejsze. 

Najnowsze posty

10 stycznia 2025
Każdy z nas nie raz w życiu miał możliwość zobaczyć jak po torach pędzą pociągi z wagonami wypełnionymi węglem. I tu pojawia się pytanie. Gdzie jadą te wagony? Otóż odpowiedź
01 lipca 2024
Kiedy pierwszy raz spotkałem się z pojęciem triady bezpieczeństwa przez myśl przeszło mi, że ma to ścisły związek z jakąś grupą przestępczą z dalekiego wschodu, działającą na terenie Unii Europejskiej.
01 lipca 2024
     I pozostajemy w temacie dyrektyw i prawa unijnego. Tym razem pragnę przybliżyć tematy procedur oceny zgodności, które wykorzystujemy w fazie wytwarzania maszyn. Należy mieć świadomość, że chyba żadna dyrektywa nie
01 lipca 2024
W mojej praktyce zawodowej dość często spotykałem się z pytaniami o zakres dokumentacji technicznej maszyn i urządzeń. Właściwie sprawa nie jest trudna, lecz należy pamiętaćo kilku możliwych przypadkach i w

BORTEKS

Doradztwo Techniczne

Tomasz Borth

ul. Lubliniecka 63/16

44-102 Gliwice

Zadzwoń do nas

+ 48 538 434 822

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

 Projekt i wykonanie: Tomasz Borth